Kouzelná síla doteku…

Určitě to znáte, každý den jste v jednom kole. Ráno zazvoní budík a od tohoto okamžiku začíná běh za povinnostmi. Výprava dětí do školy, pak rychle do práce, nakoupit, kroužky, navečeřet, vykoupat a spát. Víkend pak ve znamení úklidu a vlastně toho všeho, co jste nestihli během pracovního týdne. A takhle stále dokola, čas utíká, čas letí…

Nespokojenost nahlodává vaši mysl. Tohle že je život? Asi odejdu z práce a budu dělat něco jiného. Ale co? Uživím se? No jo, Jarda to měl jednodušší, ten měl kapitál, začal podnikat. Teď už je v klidu a desetkrát za rok si může letět na dovolenou.

Existuje něco, co by vám pomohlo kolotoč povinností lépe zvládnout? Roztřídit, co je podstatné a co už důležité není? Něco, co by vám umožnilo se na každodennost podívat s odstupem, lehkostí, dodalo vám energii a ještě vytvořilo prostor pro něco nového? Síla jemného doteku a metoda Access Bars.

Co vlastně ty „bársy“ jsou?
Je to 32 bodů na naší hlavě, které se dají lehkým dotekem aktivovat, a tím umožní výměnu energie, která je zablokovaná v našem mozku či těle. Kombinace těchto bodů uvolňují myšlenky, emoce, pocity, úsudky, názory. Jednotlivé body ovlivňují naše vnímání, přístup k penězům, kreativitu, komunikaci, přístup k životu i naše naděje a sny.

Koučink vědomí
Profesním či kariérním koučinkem jsem se zabývala již nějakou řadu let, ale stále jsem měla pocit, že bych potřebovala ještě nějaký další nástroj, který by mi pomohl, aby moji klienti odcházeli domů šťastnější a spokojenější. Možná, aby v nich bylo i hlubší přesvědčení, že změnu, na které jsme spolu pracovali, opravdu zvládnou. Nechala jsem se inspirovat Gary Douglasem, zakladatelem metody Access Bars, který vychází z poznatků mnoha dalších odborníků, že lidé si dennodenně vytvářejí na základě nejrůznějších rodinných vzorců a společenských norem jistá omezení. Tato omezení neovládají jen podvědomou mysl člověka, ale současně se v podobě napětí ukládají i do jeho fyzického těla.

Od zítřka už nebudu křičet
Na nepříjemnosti, které nás potkávají, jsme se naučili reagovat podle osvědčeného vzorce. Pokud jsme vyrůstali v rodině, kde bylo běžné na ostatní v případě nespokojenosti křičet, tak tento model opakujeme. Je to jednání, které jsme přijali, je pro nás známé a bezpečné. Pokud se však zamyslíte, tak vidíte, že ten křik je vaše snaha odvést pozornost, vysekat se z problému a odpovědnost za nepohodu přenést na někoho jiného. Poznali jste se? Ne? Tak možná volíte jinou únikovou cestu. Nereagujete, nic neřeknete, a pak někde v ústraní prožíváte smutek, hlubokou křivdu, nepochopení a brečíte. Ptáte se: dají se třeba na tohle ty „bársy“ použít? Ano, dají. Pouhým dotekem lze odblokovat tyto negativní programy z naší mysli. Aniž by si to člověk okamžitě uvědomil, najednou začne jednat jinak než dříve. Díky této metodě získá větší emoční stabilitu a situaci mnohem lépe zvládne.

Vzpomeň si!
Kolikrát jste třeba řekli „nemůžu, protože…“ nebo „co by řekli lidi…“ či „nikdy mi to nešlo, to nezvládnu…“? Anebo „to bude zase trapas“? Všechny tyto negativní programy si hluboko ukládáme a neuvěřitelně nás ovlivňují. Neustále něco posuzujeme, hodnotíme, rozhodujeme se mezi „dobrým a špatným“, mezi „hezkým a ošklivým“. Přitom se jen potřebujeme naučit věci přijímat, jak jsou. Neposuzovat, nehodnotit, zachovat si lehkost a nadhled. Pokud negacím podlehneme, začnou se nám na těle objevovat problémy. Každá negativní myšlenka projde hlavou, řídicím centrem, proběhne celým tělem a uloží se kamsi do svalů. Časem si začneme stěžovat, že nás bolí záda, začnou nám vypadávat vlasy, na čele se objeví první hluboká vráska „mračivka“ – a tak to jde dál.

Jde to změnit?
Určitě! Metoda Access Bars umí rozpouštět stresové staženiny, měnit staré vzorce chování a myšlení. Představte si naši hlavu a tělo jako jakýsi počítač, ve kterém jsou uložené programy a vzorce. Pokud počítač vyčistíme, odstraníme vše staré a nepotřebné, uvolníme jeho kapacitu, pak můžeme nahrát nové programy, které zajistí, že počítač bude fungovat rychleji, ale hlavně mnohem lépe!